Cukorbetegség gyereknél, Kapcsolódó cikkek
Kampány a gyermekkori cukorbetegség korai felismeréséért
Gyógyhírek május 4, A cukorbetegség a leggyakoribb cukorbetegség gyereknél anyagcserezavar. Ma Magyarországon gyermekből egyet érint ez a betegség.

Fontos, hogy észrevegyük a figyelmeztető jeleket, hiszen megfelelő kezeléssel e súlyos kór könnyen kordában tartható. A gyermekkorban kialakuló cukorbetegség az esetek túlnyomó többségében I. Kialakulásában szerepet játszik, hogy a genetikailag hajlamos embernél a környezeti tényezők például vírusfertőzések, korai tehéntej alapú táplálás, mérgező vegyi anyagok autoimmun reakciót váltanak cukorbetegség gyereknél a hasnyálmirigy inzulin termelő béta-sejtjeivel szemben, ami a béta-sejtek pusztulását okozza.
Kampány a gyermekkori cukorbetegség korai felismeréséért I. Kampány szükségességének indokolása Ma Magyarországon kb. Ennek ellenére a lakosság körében általánosságban sem annak a ténye nem ismert, hogy a betegség kisgyermekkorban, vagy akár csecsemőkorban is jelentkezhet, sem az, hogy a diagnózist követően azonnali és élethosszig tartó inzulinkezelést igényel.
Az inzulin a cukor sejtekbe jutásáért és sejtekben tartásáért felelős hormon. Hiányában a sejtekbe nem jut be a táplálék, a májban fokozódik az aminosavakból a cukor képzése, valamint a tárolt cukor felszabadulása, az izomszövetben fehérjebontás indul meg, mindezek hatására a vércukorszint emelkedik. A cukorbetegség jelei, tünetei Mivel a vér cukortartalma emelkedik, a cukorbetegség gyereknél megjelenik a vizeletben.
A betegség típusai
A cukor vizet visz ki magával a testből, ezért nő a vizelet mennyisége. A gyermek gyakran éjszaka is felkel pisilni, esetleg a már szobatiszta gyermeknél újra megjelenhet az ágybavizelés. A nagy mennyiségű folyadékvesztés miatt a beteg sok folyadékot fogyaszt. A szervezet zsírt éget, hogy a megfelelő kalóriát biztosítani tudja, ennek és a sok elvesztett vízmennyiségnek a következménye a jó étvágy ellenére fellépő gyors fogyás.

A folyadékvesztés vérnyomáscsökkenést is okoz, ez az oka a szédülésnek, fejfájásnak, gyengeségnek, fáradékonyságnak. A kialakuló anyagcserezavar étvágytalanságot, hányingert és hányást okoz, ami a tünetek további súlyosbodását okozza.
A zsírégetés következtében a szervezetben aceton szaporodik fel, amitől a gyermek lehelete aceton szagúnak tűnik. Kezelés nélkül a folyamat nem áll meg, az egyre súlyosbodó anyagcserezavar miatt akár kóma is kialakulhat.
Ezért fontos a tünetek korai felismerése.

Ha azt tapasztaljuk, hogy gyermekünk sokat iszik, sokat pisil, fáradékony és jó étvágy ellenére fogy, sürgősen vigyük el házi gyermekorvosunkhoz. Az orvos laboratóriumi vizsgálatokkal vérvétel, vizeletminta tudja megállapítani a diagnózist.

Amennyiben a laboreredmény alapján magas a vércukorszint és a vizeletben ürített cukor és keton mennyisége, cukorbetegségről van szó. A cukorbetegség kezelése Ha a gyanú beigazolódik, a friss cukorbeteg kórházba kerül, ahol először infúzió és inzulin adásával rendezik az anyagcserét.
A gyermekkori cukorbetegség típusai
Ezután kialakítják és megtanítják az egyénre szabott terápiát. A kezelés fő elemei az inzulinkezelés, a megfelelő étrend, valamint a rendszeres testmozgás.

Az inzulint injekció formájában kell a szervezetbe juttatni. Minden beteg kap egy vércukormérő készüléket, amellyel az inzulinbeadás előtt ellenőriznie kell vércukorszintjét.

A vércukor-ellenőrzéssel folyamatosan figyelemmel kísérhető az anyagcsere és biztosítható az optimális egyensúlyi állapot. A szabályok betartásával a cukorbeteg gyermekek is teljes életet diabetes klinika kezelés, és a szövődmények kialakulása is megelőzhető vagy legalábbis kialakulásuk valószínűsége erősen csökkenthető.
- Cukorbetegség kezelésére skarlát
- Lábszárfekély Nincsenek megjegyzések Hazánkban körülbelül ezer felismert cukorbeteg él.
- Gyermekkori cukorbetegség Gyermekkori cukorbetegség A cukorbetegség olyan anyagcsere-betegség, amely tünetmentesen tartható, ha ismerjük és betartjuk a játékszabályokat.
- A cukorbetegség jelei kisgyermekeknél - Gyógyhírek
- Gyermekkori cukorbetegség kezelése-Cukorbetegközpont
Segíts az információ terjesztésében. Oszd meg a cikket ismerőseiddel is!